Filgrastym jest lekiem stosowanym w medycynie, szczególnie w onkologii, do stymulacji produkcji komórek krwi w szpiku kostnym. Jego celem jest zwiększenie liczby granulocytów obojętnochłonnych, które są ważnym składnikiem układu odpornościowego. Filgrastym jest również wykorzystywany do mobilizacji komórek progenitorowych do krwi obwodowej, co ma zastosowanie w procedurach przeszczepienia szpiku. Artykuł ten ma na celu omówienie mechanizmu działania i farmakokinetyki filgrastymu.
Mechanizm działania filgrastymu
Filgrastym jest ludzkim czynnikiem pobudzającym tworzenie kolonii granulocytów (G-CSF). Jest to glikoproteina, która reguluje produkcję i uwalnianie dojrzałych granulocytów obojętnochłonnych ze szpiku kostnego. Wpływ filgrastymu na organizm człowieka objawia się znacznym zwiększeniem liczby tych komórek we krwi obwodowej w ciągu 24 godzin od podania. W mniejszym zakresie filgrastym zwiększa również liczbę monocytów.
Filgrastym, stosowany u pacjentów z ciężką przewlekłą neutropenią, może również powodować zwiększenie liczby krążących granulocytów kwasochłonnych i zasadochłonnych. W obrębie zalecanych dawek, zwiększenie liczby granulocytów obojętnochłonnych jest proporcjonalne do wielkości zastosowanej dawki.
Stosowanie filgrastymu prowadzi do znaczącego zmniejszenia częstości występowania, stopnia nasilenia i czasu trwania neutropenii oraz neutropenii przebiegającej z gorączką u pacjentów otrzymujących chemioterapię cytotoksyczną.
Jednym z dodatkowych zastosowań filgrastymu jest mobilizacja hematopoetycznych komórek progenitorowych do krwi obwodowej. Te komórki można gromadzić i później przeszczepić po chemioterapii cytotoksycznej w wysokich dawkach. Przeszczepienie tych komórek przyspiesza regenerację hematopoezy.
Farmakokinetyka filgrastymu
Filgrastim jest eliminowana z organizmu zgodnie z zasadami farmakokinetyki pierwszego rzędu, zarówno po podaniu podskórnym, jak i dożylnym. Okres półtrwania filgrastymu w surowicy krwi wynosi około 3,5 godziny, a klirens około 0,6 ml/min/kg. Po dożylnym lub podskórnym podaniu filgrastymu stwierdza się dodatnią liniową zależność pomiędzy dawką a stężeniem produktu w surowicy.
Podsumowanie
Filgrastym jest skutecznym lekiem stosowanym w medycynie, który stymuluje produkcję granulocytów obojętnochłonnych. Jest to kluczowe dla pacjentów z różnymi stanami zdrowia, zwłaszcza dla tych, którzy przechodzą chemioterapię cytotoksyczną. Filgrastym jest również wykorzystywany w procedurach przeszczepienia szpiku kostnego. Jego farmakokinetyka jest dobrze zrozumiana, z okresem półtrwania około 3,5 godziny i klirensie około 0,6 ml/min/kg.
Bibliografia
http//chpl.com.pl/data_files/2013-03-01_Neupogen_ChPL_600.pdf